Sabit Hat:

0216 550 10 72
Oyunculuk Nedir

Oyunculuk Nedir

Oyunculuk bir karakteri canlandıran, rol çözümleyebilen, duygu verebilen, rol yapabilen kişi anlamına gelir. Oyunculuk bir meslek olup, her yaştan bireyin yapabileceği bir olgudur. Yetenek, bilgi birikimi ve mesleğe duyulan tutku ile isteyen herkes oyunculuk alanında kendini geliştirebilir. Televizyon oyunculuğu ve tiyatro oyunculuğu olmak üzere iki dalı vardır. İyi bir oyuncu eğitimli ve donanımlı olduğu takdirde iki alanda da oyunculuk yapabilir. Teknik ve teorik bilgilerini öğrenerek hayata geçiren oyuncu adayları iyi bir oyuncu olma yolunda ilerler. Oyunculuk nedir diye düşünüldüğünde, kişinin kendini keşfetmesi ve bir role hayat verebilmesi olarak da özetleyebiliriz.


OYUNCUNUN SAHİP OLMASI GEREKEN ÖZELLİKLERİ


Bir oyuncunun sahip olması gereken özellikler arasında iyi bir gözlemci olması, yaratıcı olması, yetenekli olması, doğal olması ve kendini tanıması yer alır. Oyunculuk rol yapmaktan ziyade anı yaşamaktır. Rolündeki kişinin duygusuna bürünebilmeli ve hissederek oynamalıdır ki izleyiciye duygu geçişini doğru verebilsin. İyi bir oyunculuk nedir diye soracak olursak akla gelen ilk olgu doğallık olacaktır. Rol kişisinin inandırıcılığı olmalıdır ki oyuncu başarılı olabilsin. Bir oyuncu birbirinden farklı milyonlarca karakteri canlandırabilir. Bu sanıldığı kadar kolay bir iş değildir. Her rolde başka bir rol kişisini hissetmek ve canlandırmak ciddi bir yetenek ve deneyim ister. Ülkemizde çoğu insan oyunculuğu taklit yapabilmek olarak görür. Fakat bu böyle değildir. Taklit bir kişinin hareketlerini tekrarlamaktır. Oyunculuk taklit değil gerçeklik gerektirir. Oyunculuk mesleğine başlamak veya ilerlemek istiyorsanız doğru bir başlangıç yapmalısınız. Ajansımızın oyuncu formu linkine giriş yaparak başvur formumuzu doldurabilirsiniz.


Ses, beden dili, mimik, diksiyon ve nefes teknikleri oyunculukta çok önemlidir. İşin teknik kısmını öğrenerek yeteneklerinizi daha profesyonel sergileyebilirsiniz. Oyunculuk nedir sorusunun altında yatan yanıt kabiliyetin yanında eğitimi de içerisinde barındırır. Tek başına yetenek bir işe yaramaz. Sesinizi nasıl kullanacağınızı bilmiyorsanız veya doğru nefes alamıyorsanız üstlendiğiniz rolün hakkını veremezsiniz. Zaman içerisinde var olan yeteneklerinizi geliştirmek oyunculuğunuza yapacağınız en önemli yatırımdır. Ajans olarak oyuncu ve oyuncu adaylarımızın kariyer planlarını ve süreçlerini takip ederek yol gösteriyoruz. Bu da donanımlı ve bilinçli oyuncuların yetişmesine katkı sağlıyor. Sizler de gerçekten iyi bir oyuncu olmak istiyorsanız profesyonel bir ajans ile çalışmaya özen gösterin.

0 Yorum

Yorum Yaz

İletişim Bilgileriniz Yayınlanmaz.

Oyuncu Sahnesi Nedir?

Oyuncu Sahnesi, siz oyuncuları ve oyuncu adaylarını kurumsal ajanslarla buluşturan bir platformdur.

Oyuncu Sahnesi, sizin üzerinden prim almaz. Kurumsallar ile siz fiyat belirlersiniz.

Artık her ajansa ayrı ayrı kayıt olmak ve ücret ödemek zorunda değilsiniz.

Dürüst çalışan ajanslar sizi burada keşfedebilir ve projelerinde yer almanızı sağlayabilir.

Oyuncu Sahnesi, oyuncuların kendilerini tanıtabilecekleri bir altyapı sunar ve ücretsiz üyelikte mevcuttur.

Türkiye'nin en büyük oyuncu platformunu birlikte inşa etmek için buradayız.