favicon

Türkiye'nin Oyuncu ve Model Platformu

ÇOCUK OYUNCU

ÇOCUK OYUNCU

Günümüzde televizyon ekranlarında çocuk oyuncu olarak izlediğimiz başarılı miniklere sıklık ile rastlıyoruz. Sektörde ciddi bir yere sahip olan çocuk oyuncular yetenekleri ile bir çok oyuncudan daha iyi performans sergiliyorlar. Gelişme çağındaki çocukların oyunculuğa olan ilgileri ve yetenekleri doğru değerlendirilirse gelecekte başarılı ve profesyonel bir oyuncu olabilirler. Aileler çocuklarını gelişim çağında iyi gözlemleyerek ilgilerini ve yeteneklerini fark edebilirler. Çocukların ilgisinin yoğun olduğu alanlarda yönlendirme yapmak aileler için çok önemlidir. Çünkü çocuk ilgisinin olduğu alana yönelirse ve ailesi tarafından desteklenirse mesleki başarısı da kaçınılmaz olur. Özellikle oyunculuk mesleğinde çocukların erken yaşta keşfedilmesi ciddi bir artı kazandırıyor.


YETENEKLİ ÇOCUKLAR


Yetenekli çocuklar ilk olarak ebeveynleri tarafından fark edilir. Oynadıkları oyunlardaki büründükleri roller, ezber yetileri, mimik kullanımları gibi bir çok özellikleri çocuğun oyunculuk yeteneği hakkında fikir sahibi olmanızı sağlar. Günümüzde çocuk oyuncu olarak dizilerde rol alan minikler sergiledikleri performanslar ile izleyicinin kalbini çalıyor. Usta oyunculara taş çıkartan performansları eğitim ile şekillenirse gelecekte çok başarılı olabilirler. Yeteneklerinin dışında çocukları bu meslekte zorlamamakta çok önemlidir. Onlara uygun set saatleri ve çalışma koşulları sağlanmalıdır. Yetişkin bireylerin bile zamanla zorlandıkları set koşulları çocuklar için iyileştirilmiş olmalıdır. Çekimler okul eğitimlerini aksatmayacak şekilde düzenlenmeli ve istemsiz çocukların rol yapabilmeleri için zorlama yoluna gidilmemelidir. Çocuk yaşta oyunculuk mesleğine başlayan adaylar bu işi severek yaparlarsa yeteneklerini geliştirebilirler. Ailelerin bu konularda bilinçli olması gereklidir. Çocuklarını ajanslara kayıt ettirirken iyi düşünmeli ve bu konuda profesyonel ajanslarla çalışmalıdırlar. Çocuğunuzun oyunculuk yeteneği olduğuna inanıyorsanız çocuk oyunculuk ajansları başvuru kısmından ajansımıza başvuruda bulunabilirsiniz.


Sevimli ve yetenekli çocuk oyuncu başvuruları ajansımızın cast direktörleri tarafından incelenerek değerlendirilmektedir. Onaylanan başvurular için aileleri onayı ile birlikte asıl kayıt işlemleri için fotoğraf çekimleri yapılır ve sunum dosyaları oluşturulur. Dizi, film, reklam çekimleri veya katalog çekimleri için aranan çocuk oyuncular sunum dosyaları ile yapım firmalarına ulaştırılır. Yapımcıların seçmelerde değerlendirerek karar verdiği çocuklar çekimlere dahil olur. Çekim süreçlerinde aileden bir bireyinde çocuk oyuncunun yanında olması gerekir. Çocukların hem yeteneklerini sergileyebilecekleri hem de ileride kendilerine hoş anılar bırakabileceği projelerde yer almaları için cast ajanslarına kayıt olmaları gerekir.