favicon

Türkiye'nin Oyuncu ve Model Platformu

Dizilere Oyuncu

Dizilere Oyuncu

Dünyanın en zor mesleklerinden biri olan oyunculuk, her kişinin yapmak için hayaller kurduğu fakat çok azının icraata dökebildiği bir meslektir. Çünkü oyuncunun düşünme, yenilikler yaratma ve üretme kabiliyetinin olması gerekir. Oyuncu canlandırdığı karaktere kişiliğini verebilmelidir. Karakterin seyirciye geçebilmesi için önce duygunun geçmesi gerekir. Yaratıcı kişiliğe sahip kişiler duygu ve düşüncelerini derinden yansıtarak izleyicinin empati kurmasına neden olur. Bu sayede sevilen bir karakter olmayı başarır. Dizilere oyuncu olmak, oyuncu adaylarının hedefleri haline gelmiş ve bu yeteneklerini sergileyebildikleri alanlar olmuştur.


Oyunculuğun kendini en çok gösterdiği dizi sektöründen bahsedecek olursak. Dizilerin getirisi ekonomik açıdan çok yönlü bir gelişme sağlar. Yapımcıların, set çalışanlarının ve oyuncuların gelir kaynağı olan diziler, renkli dünyanın zincirleme gelir düzeyine yardımcı olur. Bu tüm ekibin ortak başarısı ile olur. Yüksek reyting sayesinde reklam gelirlerinin de arttığını düşünecek olursak kazancın büyüklüğünü de anlamış oluruz. Tabi her projenin başarılı olması mümkün değildir. Kamera arkası ve kamera önü ekibi iyi seçilirse ve organize bir çalışma oluşturulursa başarısı da kaçınılmaz olur. Özellikle oyuncu seçimi, karakterle özdeşmeli ve işini iyi yapan kimseler tarafından seçilmelidir. Yapımcılarda bu yüzden cast seçimlerinde oldukça titiz davranarak, seçimlerini ajansların dizilere oyuncu olmak isteyen kadrolarından yapmayı tercih ederler. Dizilerde oyuncu olmak için başvuru formumuzu doldurarak başvuru yapabilirsiniz. Oyuncu kadrosunun oluşturulması dışında koordineli bir ekip çalışması gerektiren dizi sektörü yoğun ve zor bir süreç izlemektedir.


DİZİ ÇEKİMLERİNİN KAMERA ARKASI EKİBİ KİMLERDEN OLUŞUR?


Yapımcı, yönetmen, senarist ve set çalışanları bu işe emek veren gizli kahramanlardır. Hikayeleri senaristler yaşatır ve hayata geçirilebilmesi içinde ışıkçı, sesçi, kameraman, reji, sanat yönetmeni, cast direktörü, kostümcü, görüntü yönetmeni gibi daha sayamadığımız büyük bir ekip işin içinde yer alır. Oyuncularda, dizilere oyuncu temin eden ajanslardan sağlanarak, ekibin yapı taşları oluşturulur. Her bir kendi alanında uzman kişinin yaptığı işin önemi büyüktür. Örneğin ekranlarda izlediğiniz dizilerin çekildiği bir restoran veya düğün mekanı yada ev, sanat yönetimi ekibinin elinde olup senaryodaki oyunu en iyi şekilde yansıtabilmesi için geniş bir çalışma süreci gerektirir. Dekor ve aksesuarlarda bunları izleyen diğer unsurlar. Işıkçıları da unutmayalım. Onlarda dizide yer alan sahnelerin ışık dağılımları konusunda eğitim almış uzman kişilerdir.


Kısacası oyunculuk mesleği sanıldığı kadar kolay değildir. Arkasında koca bir ekip ve emek vardır. Sizler bu emekçi ekiplerle birlikte çalışarak güzel işlere imza atmak istiyorsanız dizilere oyuncu temin eden ajansların sistemine dahil olarak dizi sektörüne geçiş sağlayabilirsiniz. Her bir alanında uzman kişilerin yer aldığı bu projelerin yetenekli oyunculara ihtiyacı vardır. Ekibin bir zincir halkası olmazsa diğer halkalarında başarılı olması beklenemez.