favicon

Türkiye'nin Oyuncu ve Model Platformu

OYUNCU OLMAK İÇİN AJANSLAR

OYUNCU OLMAK İÇİN AJANSLAR

Birçoğumuzun hayali beyaz camda gördüğümüz oyunculuk olabilir. Özellikle gençler için günümüzde bu bir kariyer yolu artık. Okullarda ve çeşitli eğitimlerle bu yolda ilerlemek kolay fakat yer edinmek ve kendini ispatlamak zor. Birçok genç oyuncu olmak için ajanslar arıyor ve büyük hayallerle bu işe giriyor. Peki, kolay mıdır bu iş? oyuncu olmak için ajanslar size bir kılavuz olabilir ama sadece bir şartla. Bu işi gerçekten biliyorlarsa doğru yönlendirme, doğru reklam, doğru menajerlik çalışması ile sizi yıldız yapabilir.

İyi bir araştırma: Öncelikle düşündüğünüz ajanların web sitelerini ziyaret ve ajans, şirket geçmişi ve orada çalışan insanlar hakkında okuyun. Eğer kafanıza yatan birkaç ajans var ise hepsi ile iletişimde olmak şansınızı arttırabilir. Tabi ki bu karar aşamasında çok önemli. oyuncu olmak için ajanslar sizi iyi bir şekilde yönlendirmede saygınlığı ile iddialı olanları bulmak çok önemli. Unutulmamalı ki bazılarının ün yapmış olması sizin için bu yolu daha kestirme yapabilir. Şehirdeki her ajans için para boşa harcamayın. Seçin on beş ya da yirmi tane isim yapmış firmaya Oyuncu Olmak İçin Başvuru yapın. Bir seferde birçok attığınız başvurulara hemen cevap beklemeyin. Bir kaç gün veya hafta içinde dönüş olabilir. Yanıtları alamıyorsanız, listenize ikinci tur olarak gönderin. Bir şey kayıp etmezsiniz. Israr bazen kararlılığınızı gösterir.

Karar verip seçim yaptıktan sonra: Sizi yönlendirdikleri deneme çekimleri yani ‘’casting’’ ilk adım gittiğinizde oyuncu olmak için ajanslar bazı özelliklere dikkat ederler: Beden ölçüleriniz, aldığınız eğitim ya da mesleğinizle ilgili sorular olan bir başvuru formu veriliyor. Daha sonra sıra ön görüşmeye geliyor. Görüşmeden sizin kişisel özellikleriniz ve size hedeflerinizle, yapmak istediklerinizle ilgili, hayallerinizle ilgili sorular soruyor. Şanslıysanız ilk etaptan geçiyorsunuz. Dikkat çekmek, yeteneğinizi hemen ortaya koymak çok önemlidir. Daha sonra aktör ve ya aktris adayları seçme işlemi provalardan geçiyor. Sizi çeşitli ortamlarda ya da rollerde deneyebilirler. Birçok iş film, televizyon, tiyatro ve canlı etkinlikler diyebiliriz bunlara. Hangi alanda düşündükleri kumaşa uygunsanız elemeye tabisiniz.