SEDA OĞUZ

SEDA OĞUZ

OYUNCU-EĞİTMEN
- HALİÇ ÜNİVERSİTESİ KONSERVATUAR TİYATRO


1987 doğumlu Seda Oğuz aslen İzmirli'dir. 2005 yılında Haliç Üniversitesi Konservatuar Tiyatro Bölümü'nü burslu olarak kazanıp 2009 yılında mezun oldu. Lisansını tamamlayıp, Polonya’da eğitimini bedensel oyunculuk ile devam ettirdi. Studio Matejka’ da Grotowski metodu ile fiziksel eylemler üzerine çalıştı.

İstanbul Devlet Tiyatroları (Yıldız tarihi, Yer Altından Notlar, Ellerimin Arasındaki Hayat oyunları) Ankara Birlik Tiyatrosu, Tevfik Gelenbe Tiyatrosu, Sanat İşliği Tiyatrosu, Tiyatro Karnaval’da oyuncu olarak görev aldı. Kadıköy Sanat Tiyatrosu'nda oynadığı Olur Böyle Şeyler adlı oyunda New Times Production’ın düzenlediği ödül töreninde; En İyi Çıkış Yapan Genç Tiyatrocu Ödülü'ne (2010) layık görüldü. Daha sonra televizyon dizilerin de çalışmalarına devam etti. 2010 yılında Trt Avaz’ da İstanbul’da Aşık Oldum dizisinde Bade karakteri, 2012 yılında Show Tv’ de Düşman Kardeşler dizisinde Gül karakteri, 2013 yılında Kanal D’de Merhaba Hayat dizisinde İklim karakteri ve 2014 yılında Kanal D’ de yayınlanan Paşa Gönlüm dizisinde Leyla karakterini canlandırdı.

Beyaz perdede ise; Arkadaşlar Arasında (Nazlı), Sabit Kanca 2 (Gelin Şule) sinema filmlerinde rol aldı. 2015 yılında Siccin2 (Zehra) ve 2016 yılında vizyona giren Üç Harfliler 3 (Dilek-Elif) sinema filmlerinin baş rol oyuncusudur. 2017’de Topaloğlu Vakfı'nın düzenlediği Goldawards 2016 Yılının Enleri Ödül Töreni’nde Yılın En İyi Korku Filmi Oyuncusu Ödülü’ne layık görüldü.

Halen Pera Güzel Sanatlar Lisesi’nde Drama ve Tiyatro eğitmeliği ve kendi kurmuş olduğu SO Atölyesi’nde (https://www.instagram.com/so_atolyesi/) yetişkinlere yönelik bedensel atölye çalışmalarına devam etmektedir.