favicon

Türkiye'nin Oyuncu ve Model Platformu

Casting Ajansları

Casting Ajansları

Her yıl birçok insan büyük ya da küçük fark etmez oyuncu olma hayalleri ile birçok farklı casting ajansları aracılığı ile başvuru yaparlar. Hatta ajansların internet sitelerinden başvuru yapan birçok insan bir süre bekledikten sonra cevap gelmeyince, şansını bıkmak nedir bilmeden yeniden ve yeniden dener. Bu yüzden de birçok farklı oyuncu ajanslarına yılda yüzlerce, hatta belki de binlerce oyunculuk başvurusu gelir. Tabii bu durum oldukça da normaldir. Bunun nedeni ise her yıl birçok değişik kanalda birbirinden farklı diziler yeni sezonda başlar.

Değişik Oyuncu Tipleri

Ve bu diziler her seferinde farklı oyuncular ile başlar. Bunun nedeni ise artık birçok yapım şirketleri ve yapımcılar yeni yüzler aramaktadır. İşte bu yüzden de casting ajansları bir yıl içerisinde sayısız oyunculuk başvurusu alırlar. Haliyle bu da sektörün bir oyuncuya ne kadar ihtiyacı olduğunu bir nevi göstergesidir. Bunun nedeni ise bu başvuruların çoğunluğu bu sektörün farklı alanlarında kabul edilir. Belki bir dizi için başrol, belki bir yan rol hatta belki de birçok farklı dizide figüran olarak. Tüm bu nedenlerden dolayı da ajanslar kendilerine gelen birçok başvuruyu arşive alıp bekletirler. Ne de olsa ne tür oyuncunun arandığı her yıl değişmektedir.

Fiziksel Görünüm Genel Olarak Önemlidir

Genel olarak fiziksel açıdan erkekler için yakışıklı, bayanlar için ise güzel kişiler daha çok başrol için rağbet görmektedir. Sonuçta ekrana yakışan kişiler diziler için seçilir. Tabi birçok örneği de görüldüğü üzere çoğu bazı zamanlar bazı insanlar seyirci tarafından, her ne kadar yakışıklı ya da güzel olmasalar bile sevilirler. Bu neden dolayı da casting ajansları bu tür durumlara da oldukça dikkat ederler. Yalnız bir oyuncu adayı her hangi bir ajansa başvuru yaparken çok dikkat etmeli.

Her ne kadar kaliteli ajanslar çoğunlukta olsa da, işini doğru yapmayan ve insanlarsa istediklerini vermeyen oyunculuk ajansları da yok değil. Tabii bunun yanında bir de ücretli ve ücretsiz oyunculuk ajanslarının olduğu da bilinmeli. Tabii bu casting ajansları arasındaki farklılıklar nedir tam olarak bilinmez.