favicon

Türkiye'nin Oyuncu ve Model Platformu

Manken Ajansları

Manken Ajansları

Modacıların yarattığı tasarımları tanıtmak amacı ile onları giyerek alıcılar önünde sergileyen profesyonel kişilere manken denir. Manken olabilmek için belirli vücut ölçülerine sahip olmak gerekir. Görsellik açısından önem taşıyan fiziksel yapının standartlara uygun olması halinde, alacağınız eğitimle mesleğe geçiş sağlayabilirsiniz. Dilimize Fransızcadan geçen manken kelimesi, sanat, moda ve reklam alanında faaliyet göstermektedir. Gösteri performansı olarak da bilinen mankenlik mesleği bir nevi görsel sanat işidir. Giysilere yada ürünlere hayat veren mankenler, duruşları ve yürüyüşleri ile tanıtımını yaparak görsel şölen yaratırlar. Sanıldığı kadar kolay olmayan bu meslek için ciddi bir eğitim ve bilgi gerekir. Manken ajansları bu anlamda mesleki kariyer için doğru bir adımdır.


MANKENLİK BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?


Manken olmak için izlenecek ilk yol manken ajansları kadrolarına girmek yada güzellik yarışmalarına katılmaktır. Ülkemizde hemen hemen her yıl düzenlenen bir çok güzellik yarışması vardır. Kadınların ve erkeklerin ayrı kategorilerde, fiziksel güzelliklerin ön planda değerlendirildiği güzellik yarışmalarının önemi büyüktür. Bu yarışmalarda yaş, boy, fiziki ve kültürel vasıflar aranmaktadır. Bu vasıflara sahip adaylar yarışmaya başvuruda bulunarak adaylar arasına girerler. Yarışmaya katılan adaylar kamp dönemine girerek belirli eğitimlerden geçerler. Dans, yürüyüş, duruş gibi koreografiler hazırlanarak yarışarak oylanan adaylar arasından seçilenler mankenlik mesleğine adım atmış olurlar. Bir başka adım ise linkimize tıklayarak başvuruda bulunmanızdır. Ajansımıza başvuran adayların, ideal boy ve kilo orantısında sahip olması gerekir. Başvuruların değerlendirilmesi sonucu uygun bulunan adaylar ile iletişime geçerek ajans manken kadromuza geçişleri sağlanır. Podyum mankenliği, ürün tanıtımı, katalog çekimleri gibi bir çok gösteri yerlerinde tanıtım yapabilirler. Çalışılan ortamlar, oteller, defile salonları, katalog çekimlerinin gerçekleştiği dış mekanlar ve fuarlar gibi alanlardan oluşur.


Manken ajansları, kadrosundaki manken adaylarını organizatörlerle veya tasarımcılar ile görüştürerek, iş imkanı sağlar. Seçilen adaylar arasından gerekli yönlendirmeler sağlanarak görev alacakları projelerin çalışmaları başlatılır. Alınan ücretler ise yapılan işe, mankenin tanınırlığına ve profesyonelliğine göre değişkenlik gösterir. Ünlü modacıların tasarımlarının yer aldığı defileler, mankenler için iyi bir referans oluşturur. Bu gibi defilelerde görev almak için ise ciddi bir çalışma ve eğitim gerekir. Manken olmak isteyen adaylar görselliklerinin yanında, yürüyüş, diksiyon, duruş ve zarafet dersleri de alarak kendilerini geliştirmelidirler. Kültürel açıdan da kendilerini geliştiren adayların başarı yolu açıktır.